Skip to main content

Deň materských škôl spájal

| Niki | aktuality
272 videní

Už po tretí raz sa v Nitre oslavoval deň, ktorý upozorňuje na dôležitosť predškolského vzdelávania a vzdáva hold všetkým pedagógom, ktorí sa venujú tým najmenším v materských školách.

Mestská športová hala na Klokočine praskala vo švíkoch. Podľa organizátorky podujatia prejavili záujem o účasť na ňom všetky materské školy v Nitre. „Nie všetky prišli, plány narušila chorobnosť detí, ale materské školy väčšinou vždy takéto podujatia vítajú,“ povedala Petra Horváthová. Jej slová potvrdila učiteľka z materskej školy na Párovskej ulici 36 v Nitre Ingrid Rákošiová: „Deťom sa tu páči. Stretli sa s maskotmi, hrali sa rôzne hry, tancovali.“

Integrácia deťom ide

Podujatie osláv Dňa materských škôl podporila Nitrianska komunitná nadácia v grantovom programe Spoznajte sa. Aj preto išlo organizátorom nielen o oslavovanie, ale aj spájanie. „Naším cieľom bolo zorganizovať akciu, na ktorej by sa mohli zabaviť a spoznať nie iba deti z majority, ale aj deti z rómskych komunít, z Ukrajiny a deti ďalších cudzincov žijúcich v meste Nitra,“ vysvetlila Horváthová. „Mám v triede dve ukrajinské deti a ich rodičia veľmi privítali, že sa koná takáto akcia. Takto sa deti spájajú. Integrácia je dôležitá a ide nám,“ dodala učiteľka Rákošiová.

Multikultúra je prirodzená

Petra Horváthová tiež pracuje v materskej škole a podľa jej slov je začleňovanie detí z Ukrajiny do kolektívu náročné. „Je medzi novými ľuďmi, v novom prostredí, neovláda jazyk, zo začiatku sú také pasívnejšie a skôr pozorujú. Ale deti majú k sebe veľmi blízko a pre nich je učenie vlastne hra, takže tie bariéry sa rúcajú veľmi rýchlo,“ dodala s úsmevom. Dôkazom toho bol detský džavot a smiech, ktorý naplnil športovú halu. „Multikultúra tu bola odjakživa, je prirodzená, aj keď niektorí sa jej bránili. Dnes je nevyhnutné byť tolerantný,“ odkazuje organizátorka podujatia. No a deti si jej slová vzali za svoje, keď sa pri spievaní hymny Dňa materských škôl bez rozdielu pôvodu pochytali za ruky a tancovali.

Pozrite si reportáž TV Nitrička

 
top