Skip to main content

Minifestival Malá Ukrajina v Nitre

2023-09-24-nitrafest-mala-ukrajina-v-nitre
Kategória:
komunitné podujatie
Dates
24. september 2023 14:00 - 17:00

Podujatie je vhodné pre cudzincov aj Slovákov. Podujatie je vhodné pre dospelých aj deti.

Chute a  vône, farby a  symboly, ale aj bolesti a  nádeje Ukrajiny – to sú hlavné sekcie originálneho podujatia, ktoré sa koná ako súčasť sprievodného programu Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2023.

VSTUP VOĽNÝ

CHUTE a  VÔNE Ukrajiny budú môcť návštevníci zažiť, keď sa zastavia v stánku s občerstvením, kde ochutnajú typické ukrajinské jedlo, koláče a iné sladkosti z kuchyne ukrajinských žien, ktoré žijú v Nitre. Túto sekciu zastrešuje kontaktné miesto pre cudzincov BLUE DOT COMIN v Nitre.

FARBY a  SYMBOLY Ukrajiny bližšie spoznajú v  stánku so spomienkovými predmetmi, s výtvarnými dielami ukrajinskej umelkyne Natalie Studenkovej a známej Rosie Naive Art, ako aj počas zaujímavého workshopu pre deti v  Synagóge. Nitrianska Mareena, nezisková organizácia pre integráciu cudzincov žijúcich na Slovensku, sprostredkuje možnosť vyskúšať si vytynanku, unikátne umenie vyrezávania z  papiera, ktoré má na Ukrajine veľmi dlhú tradíciu, pod vedením profesionálnej ukrajinskej umelkyne a  ilustrátorky Táne Kyjanycia, ktorá sa tejto umeleckej činnosti venuje už viac ako osem rokov.

Celé popoludnie bude možné posedieť si v  exteriérových priestoroch Uránie pri počúvaní ZVUKOV a  TÓNOV Ukrajiny – vystúpení ukrajinských spevákov, interpretov opery a  folklóru žijúcich na Slovensku (Andrij Treťak, Viera Žuraveľ, Jelizaveta Pastuchova, Olena Hohoľ, Tetiana Tkač a  ďalší), ktorí zavedú návštevníkov do bohatého sveta ukrajinskej hudby.

V  priebehu minifestivalu Malá Ukrajina v Nitre sa uskutoční premiéra dokumentárneho filmu Tí, ktorí zostali – Boroďanka v priestoroch Synagógy. Po premietaní bude nasledovať diskusia, v  ktorej prevedú divákov aktuálnou realitou režisérka filmu Viera Dubačová, producentka Lucia Štasselová a  vysokoškolský pedagóg a  analytik Alexander Duleba.

Film, diskusia, ale aj celý priestor uličky Pri synagóge nám pripomenie, že Ukrajina a  jej obyvatelia prežívajú skutočnú BOLESŤ a  UTRPENIE – návštevníci si budú môcť prezrieť angažované diela popredných slovenských fotografov, ktorí sa do projektu zapojili. Tomáš Benedikovič, Gabriel Kuchta, Juraj Mravec, Pavol Pekarčík a  Vladimír Šimíček ponúknu svoje fotografie, ktorými neúnavne dokumentujú práve prebiehajúcu tragédiu na Ukrajine.

Akúsi nádej či pomoc predstaví stánok iniciatívy Mier Ukrajine, v  ktorom budú môcť záujemcovia získať symbolické predmety za dobrovoľný príspevok na pomoc Ukrajine.


Pripravili

Dramaturgia a  koordinácia: Viera Dubačová, Lucia Štasselová, Zuzana Izsáková, Stanislava Susla, Miriam Bošelová

Organizácia, redakcia, technické zabezpečenie: Ivona Fraňová, Darina Kárová, Simona Laurová, Martin Lukáč, Tomáš Vicen, SevoSound a dobrovoľnící MF Divadelná Nitra

Občerstvenie: Ľudmyla Čerkas a obchod Vatsak, Nitra


 
 

Všetky termíny:

  • 24. september 2023 14:00 - 17:00
top